Ķīnas paipalas (Conturnix chinensis)

Ķīnas paipalas ir 11-12 cm lielas. Pēc apspalvojuma var viegli atšķirt to dzimumus. Tēviņi ir tumšākos toņos, krūtis tumši brūnas, uz kakla- balts pusaplis, kas ieskauts melnās spalvās. Mātītes tērps daudz neuzkrītošāks, tas palīdz tai maskēties zālē.
Selekcijas rezultātā no savvaļas apspalvojuma paipalām izaudzēta arī sudrabotā forma. Šīs formas abu dzimumu putniem ir vienāds apspalvojums, bet tēviņiem baltā krāsa uz kakla ir mazliet spilgtāka kā mātītēm. Mātītēm kakls pelēk-sudrabains, vienā tonī.
Visbiežāk Ķīnas paipalas tur pāros. Tās mēdz lidot tikai galējas nepieciešamības gadījumā, piemēram, izbīstoties. Parasti tās ātri skrien pa zemi. Būrim, kur tur Ķīnas paipalas, jābūt vismaz 1,5 m2 lielai grīdas platībai uz putnu pāri. Būrī jāievieto dažādas slēptuves. Tās nepieciešamas gadījumam, ja kāds no putniem ir agresīvs un dzenā pārējos.
Ja paipalas tur zemos (līdz 50 cm augstos) būros, jāatceras, ka izbīlī tās strauji paceļas spārnos un tādēļ var sasist galvu pat līdz asinīm, ja būra griesti veidoti no cieta materiāla. Tādēļ būra griestus ieteicams vai nu polsterēt, vai izmantot smalku tīklu ar 5 mm acīm. Šādi risinājumi ļauj izvairīties no spēcīgām galvas traumām. Ja izvēlas cietus griestu materiālus, būrim jābūt vismaz 1 m augstam, kā arī maksimāli jāsamazina putniem stresa situācijas.
Pieaugušās Ķīnas paipalas baro ar dažādiem mazu izmēru graudiem, kukaiņiem, miltu tārpiem, odiem, sīki sagrieztu zaļbarību, papildus dod minerālvielas.
Putni mīl pērties sausās smiltīs, tādēļ jāierīko smilšu vannas, ar 4-5 cm biezu smilšu kārtu. Ieteicams šīs vannas norobežot no pārējā būra, jo pretējā gadījumā visas smiltis tiks izkašņātas ārpus vannas. Vannai apkārt var ierīkot 12 cm augstas malas.
Paipalas, kuras tur lielos voljēros, dažreiz mēdz izdēt 6-8 (reti -12) olas, un pati mātīte tās perē 16 dienas. Olas ir olīvzaļas. Parasti ligzda tiek ierīkota kādā slēptuvē, kur mātīte izkaš dobīti skaidās vai citā būra pamatmateriālā.
Mazuļi izšķiļas pilnībā apspalvoti, un pēc dažām stundām jau aktīvi skrien līdzi mātei un meklē barību. Pēc izmēra un krāsojuma tie līdzīgi lielām kamenēm: tikpat pūkaini un strīpaini. Pirmajās dienās mazuļus baro ar cieti vārītu, sasmalcinātu (caur sietiņu) olu, kā arī kombikormu, sagriezti miltu tārpi, odu kāpuri. Tā kā mazuļi ļoti ātri aug, tiem nepieciešama olbaltumvielām bagāta barība, kā arī daudz dzīvnieku izcelsmes barības. 35-40 dienu vecumā mazuļi iegūst pieaugušu putnu krāsojumu.
Ja mātīte pati neperē olas, var tās inkubēt inkubatorā.
Nebrīvē Ķīnas paipalas dzīvo 10 gadus un ilgāk.

Atgriezties